سی اس اس (CSS) چیست و تفاوت css 3 با سایر نسخه ها

خانه » مقالات اموزشی » css » سی اس اس (CSS) چیست و تفاوت css 3 با سایر نسخه ها
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
سی اس اس چیست و تفاوت ان با سایر نسخه ها

نویسنده:

امیررضا شکریان

Statistics-rafiki

تعداد بازدید:

2459

Calendar-amico (2)

تاریخ انتشار:

2020-05-07

Work time-rafiki

زمان تقریبی مطالعه:

5 دقیقه

در این قسمت از کدپز به مبحث سی اس اس ( Css ) خواهیم پرداخت.

تاریخچه ی سی اس اس( css ):

سی اس اس(Css )هم مانند اچ تی ام ال (Html) برای اولین بار در مجموعه ی CERN (سازمان پژوهش های هسته ای اروپا) متولد شد.

اولین بار در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۹۹۴ بود که  Hakon wium lie با همکاری Tim berners lee بحث Css  را وسط کشیدند.

در همین زمان ها بود که چندین و چند زبان Style sheet  دیگر توسط افراد مختلف معرفی شدند و بحث های مختلفی که بین عموم افراد و همچنین “کنسرسیوم وب جهانگستر” اتفاق افتاد باعث شد تا در نهایت در سال ۱۹۹۶ زبان Css  به صورت رسمی معرفی شود.

برتری Css  نسبت به دیگر زبان های style sheet این بود که شما میتوانید با استایل یا ظاهر یک document  را با چندین برگه Css طراحی کرده و تحت تاثیر قرار بدهید. بنابراین Css  توانست تمام رقبا را کنار بزند و خود را در جایگاه زبان برتر استایل در کنار Html قرار بدهد.

(Hakon wium lie) مخترع سی اس اس

آقای تیم برنرز - لی (Tim Berners-Lee) مخترع html

سی اس اس (Css ) چیست؟

برای آشنایی بیشتر با این زبان بهتر است ابتدا با زبان برنامه نویسی Html آشنایی داشته باشید ، زبان های Css و Html در طراحی سایت مکمل یکدیگر هستند ، البته کامل باهم متفاوتند.

سی اس اس (Css ) مخفف عبارت Cascading Style Sheets و به معنی برگه های پشت سر هم و مشبک است. با کمک Css  میتوان به تمام کد های Html رنگ و بو بخشید‌. در واقع تمام رنگ بندی و نوع قرار گیری المان ها در صفحات وب توسط Css  انجام میشود. اولین ورژن استایل ها در سال ۱۹۹۶ ساخته شد. که اولین ورژن آن Css1 بود. دیگر ورژن آن Css2 میباشد که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد که بیشتر برای ویرایش صفحات ، نحوه ی نمایش تگ ها و… کاربرد دارد. و نسخه ی سوم Css   که به فاصله ی زمانی ۴ سال نسبت به نسخه ی دوم به بازار عرضه شد Css3 نام دارد که در ادامه ی مطلب به صورت جامع به آن میپردازیم.

اچ تی ام ال(Html) چیست؟

اچ تی ام ال(Html) مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است.

این زبان در واقع یک نوع زبان نشانه گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات Web و وب اپلیکیشن ها محسوب میشود.

اچ تی ام ال را عنصر کلیدی صفحات وب(Web page) می دانند و تمام زبان های برنامه نویسی برای طراحی سایت به شکلی به Html وابسته اند.

به طور کلی Html ساختار معنای صفحات وب را تعریف کرده و شامل مشخصات ظاهری سند است  که  در پست دیگری از کدپز که مربوط به Html است ، بیشتر به آن می پردازیم.

تفاوت Css و Html :

زبان Html برای نمایش متن و عناصر یک صفحه در مرورگر کارایی دارد ولی قابلیت مشخص کردن رنگ ، سایز و حتی قابلیت چیدن عناصر در جای مناسب و کنار هم را ندارد ، تنها تگ هایی که در کد نوشته شده را زیر هم در مرورگر نشان میدهد.

پس Html برای طراحی ، صفحه آرایی و زیبا سازی یک صفحه امکانات مناسب و کانلی را در اختیار طراح سایت قرار نمیدهد.

اما Css نحوه ی نمایش عناصر را در صفحه مشخص میکند و به طراح سایت این امکان را میدهد که تمام قسمت ها و عناصر موجود در یک صفحه را کنترل کند.

به عبارت دیگر و به طور خلاصه ؛ Html یک موجودیت است که Css به آن خصوصیت میدهد.

به طور مثال :

در Html میتوان یک دایو <div> که در واقع یک کادر است اینجاد کرد که تهی میباشد و خصوصیت ندارد ، اما با استفاده از Css می توان به آن خصوصیت طول ، رنگ‌ پس زمینه ، عرض و … داد و آن کادر را از حالت تهی خارج کرد.

نسخه های Css :

اولین نسخه ی  Css نسخه ی  Css1 بود که در ماه دسامبر سال ۱۹۹۶ توسط کنسرسیوم تعیین استاندارد های وب منتشر شد. در این نسخه ، خواصی برای تعیین نوع فونت ، تراز متن ، فاصله ی عناصر و ایجاد لیست ها ، اندازه ی فضای اشغالی توسط تگ ها و تعیین حاشیه برای آن ها پیش بینی شده بود.
سی اس اس نسخه ی 1 (Css1)برخی موارد ضروری برای تعیین ظاهر عناصر همانند : تعیین رنگ ها ، تصویر پس زمینه و رنگ متون آن ها یا تعیین مکان یه تگ برای قرار گرفتن در سمت چپ یا راست را همراه نداشت.
دومین نسخه ی Css که همان  Css2 بود در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و تعداد زیادی از خواصی را که طراحان صفحات وب به آن نیاز داشتند در بر داشت. امکان ایجاد کادر هایی که عناصر دیگر را در بر میگرفتند ، تعیین مکان آن ها در جهات مختلف ، Selector ها ، ادغام فایل های  Css و بسیاری امکانات دیگر از این جمله بودند.
* پیاده سازی برخی از استاندارد های  Css نسخه 2 بسیار مشکل بود به همین دلیل کنسرسیوم تعیین استاندارد های وب تصمیم به اصلاح آن ها گرفت و نام نسخه ی اصلاح شده را Css2.1 گذاشت.
امروزه اگر صحبتی از  Cssنسخه ی 2 به میان می آید مقصود همان  Css2.1 است زیرا نسخه ی 2 هیچگاه توسط مرورگر ها پذیرفته نشد.
کار بر روی سومین نسخه ی  Css به مدت ۴سال طول کشید و روند کندی داشت. در Css قابلیت های پیش بینی شده به قسمت های مختلف تقسیم شده اند. در حقیقت نوعی دسته بندی بر روی قابلیت های مختلف صورت پذیرفته است تا هر قسمت از قسمت دیگر مجزا باشد. هم اکنون برخی از امکانات ،  Css3 توسط برخی از مرورگر های قدیمی پشتیبانی نمیشود.
برخی از امکاناتی که در   Css3در نظر گرفته شده اند ، شامل : ایجاد متن های چند ستونی ، حاشیه های گرد ، تعیین میزان شفافیت عنصر ، استفاده از رنگ هایی که در مد های HSLA ، HSL ، RGBA تعریف شده اند و ایجاد ساید برای متون و … است.
بهترین مزیت استفاده از نسخه ی 3 این است که میتوانید یک قالب را با استفاده از تکنیک های جدید  Css بدون نیاز به تصاویر با کیفیت عالی کدنویسی کنید.

ممنون از اینکه در این قسمت همراه کدپز (Codepaz) بودید ، امیدوارم کمال استفاده را از این پست برده باشید.

با تشکر ، اعضای سایت کدپز .

امیررضا شکریان

امیررضا شکریان

سلام امیررضا شکریان هستم. متولد ساری ، دانشجوی مقطع کارشناسی ، رشته ی کامپیوتر . علاقه مند بودم به شغل های موج سوم و مسائل مرتبط با عصر الکترونیک. و با همکاری چند نفر از هم دانشگاهی های عزیزم که تجربه ی کار کردن در این حیطه داشتند در این زمینه اقدام کردیم و الآن هم با تیم کاری کدپز در خدمتتون هستیم.

تا کنون 56 نفر در کدپز ثبت نام کرده اند.

1 Comment

Join the discussion and tell us your opinion.

دیدگاهتان را بنویسید