همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ ( Affiliate Marketing ) چیست ؟

خانه » مقالات اموزشی » همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ ( Affiliate Marketing ) چیست ؟
سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ چیست ؟

نویسنده:

مرتضی افضلی

Statistics-rafiki

تعداد بازدید:

Calendar-amico (2)

تاریخ به‌روزرسانی:

۱۴۰۰-۰۲-۱۶

Work time-rafiki

زمان مطالعه:

10 دقیقه

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ یه روش نوین بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ است که سود دو طرفه دارد ، هم برای افرادی که تامین کننده ی محصولات هستند و هم برای افرادی که محصولی برای فروش ندارند.

علم بازاریابی در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار زیادی کرده است و با رشد تجارت، شاهد فعالیت افراد بسیار زیادی در این حوزه و ابداع روش‌های مختلف بازاریابی هستیم.
یکی از جدیدترین روش‌های بازاریابی که در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی نیز پیدا کرده، روش همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ است. این روش در سراسر دنیا مرسوم بوده در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری فراگیر شده است.
این روش تاثیر بسیار خوبی برای افزایش فروش مستقیم، برند سازی و انجام برنامه‌های بازاریابی دارد. این مدل با داشتن ویژگی‌های جذاب، خروجی مطلوب و فوق العاده‌ای را به شما ارائه می‌دهد. در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با همکاری در فروش آشنا کرده و در رابطه با این سیستم بازاریابی توضیحاتی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

روش بازاریابی افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

روش بازاریابی افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

روش افیلیت مارکتینگ یکی از روش‌های مرسوم است که بیشتر به صورت سنتی و در فضای آفلاین انجام می‌شود، البته در سال‌های اخیر و با رشد فضای اینترنتی و آنلاین نیز شاهد تغییرات گوناگونی در این روش و ورود آن به فضای آنلاین بوده ایم.

در این روش، واسطی به عنوان بستر نشر تبلیغات فعالیت خود را انجام داده و در ازاء تحقق اهداف مشخص شده، درصدی از سود تبلیغ دهنده را دریافت می‌کند.

با توجه به شاخص‌هایی که تعریف می‌شود، تنها در صورتی هزینه برای تبلیغات به واسط داده می‌شود که فروش مورد نظر اتفاق بیافتد.

آمازون به عنوان یکی از مشهور‌ترین وب سایت‌های فضای اینترنت در حوزه مارکتینگ، اولین وب سایتی است که از این سیستم استفاده کرده است. بسیاری از افراد که در حوزه تبلیغات کار می‌کنند به این نکته اشاره دارند که پورسانتی که آمازون به واسطه‌ها برای انجام تبلیغات پرداخت می‌کنند بسیار زیاد است و ممکن است از نظر دخل و خرج، در طولانی مدت آمازون با مشکل مواجه شود، اما نکته‌ای که باید بدانید این است که در برابر مقدار فروش و سود این مبالغ بسیار ناچیز و کم است.

سیستم‌های ایرانی همکاری در فروش مانند سایت همکاری در فروش دیجی‌کالا ، همکاری در فروش دیما و همکاری در فروش دکتر پارچه وجود دارد که به شما امکان کسب درآمد از این سیستم را می‌دهد.

عملکرد سیستم همکاری در فروش چگونه است؟

پس از بررسی و معرفی روش افیلیت مارکتینگ و همکاری در فروش ممکن است برخی از افراد عملکرد درست این روش را متوجه نشوند. در این راستا بهتر است تا به روش ساده‌تری به شما افیلیت مارکتینگ را توضیح دهیم.

در سیستم همکاری در فروش یک دسته از افراد که وب سایت و یا فروشگاه‌های اینترنتی دارند، محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهند. این وب سایت‌ها همواره به دنبال آن هستند که مشتریان بیشتری را جذب خود کرده و محصولات و خدمات بیشتری را ارائه دهند. از سوی دیگر وب سایت‌هایی که در فضای اینترنت در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، اقدام به تولید محتوا کرده و از این طریق توانسته اند حجم گسترده‌ای از مخاطبین را به دست بیاورند.

این وب سایت‌ها به واسطه گستره مخاطبین و بینندگان خود بستر خوبی برای انجام تبلیغات به حساب می‌آید و در نتیجه تبلیغ دهندگان که به دنبال بستر و پلتفرمی برای تبلیغات خود هستند، با این وب سایت‌ها قرار داد بسته و به ازاء انجام تبلیغ، اقدام به همکاری در فروش می‌کنند.

پس از انجام صحبت‌های اولیه، با انعقاد قراردادی تبلیغات از سوی وب سایت‌های فروشگاهی و یا خدماتی بر روی وب سایت واسطه قرار گرفته و در ازاء هر ورود مشتری و انجام فرآیندهای مختلف، به وب سایت واسط درصدی از این سود به عنوان کارمزد و پورسانت پرداخت می‌شود.

موضوع لازم به ذکر این است که فعالیت مارکتینگ یا همکاری در فروش در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار زیادی کرده و شاهد تغییرات مختلفی در فضای آنلاین هستیم. به عنوان مثال برخی از سایت‌ها تنها به ازاء عملکرد مشخصی که کاربران انجام می‌دهند، درصدی را به عنوان پورسانت پرداخت می‌کنند، این در حالی است که برخی از فروشگاه وب سایت‌ها تنها خرید موفق را به عنوان عملکرد قابل قبول در نظر می‌گیرند. نکته مهم این است که در هنگام انجام فرآیندهای مربوط به انعقاد قرارداد حتماً به تمامی این نکات توجه داشته باشید. در بخش‌های بعدی شما را بیشتر با این روش‌ها آشنا خواهیم کرد.

مزایای افیلیت مارکتینگ

اگر بخواهیم مزایا روش و سیستم همکاری در فروش را به شما معرفی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عملکرد محور بودن

یکی از نکات بسیار مهمی که در رابطه با سیستم همکاری در فروش باید بدانید این است که این سیستم فوق العاده عملکرد محور است، یعنی در صورتی فرآیند پرداخت پورسانت صورت می‌گیرد که کاربران وب سایت واسط همان کاری را انجام دهد که وب سایت تبلیغ دهنده آن را انتظار دارد.

به عنوان مثال اگر شما قصد دادن تبلیغات به یک سایت را دارید می‌توانید تنها زمانی پورسانت را پرداخت کنید که کاربران وب سایت وارد سایت شما شده و اقدام به خرید و یا تعامل با سایت شما کنند. این عملکرد محوری باعث می‌شود تا جایگاه افیلیت مارکتینگ بسیار والاتر از سایر روش‌های بازاریابی و تبلیغات باشد.

برندسازی و افزایش مخاطب مقرون به صرفه

نکته بسیار جالب و مهمی که در رابطه با افیلیت مارکتینگ باید بدانید این است که این روش به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید تنها در صورت انجام عملکرد مورد نظرتان مبلغی را به عنوان پورسانت پرداخت کنید. از سوی دیگر وب سایت‌های شما در سراسر وب سایت‌های اینترنتی قرار خواهند گرفت و این مسئله باعث می‌شود تا شما بتوانید با هزینه بسیار کم بالاترین عملکرد را در حوزه برندسازی و تبلیغات تجربه کنید.

رشد در فضای اینترنت

موضوع دیگری که باید بدانید این است که قرارگیری تبلیغات وب سایت شما در سایت‌های واسط مختلف باعث می‌شود تا شما بتوانید از این طریق بک لینک‌های مختلف را دریافت کرده و همچنین ترافیک بسیار زیادی را به دست بیاورید.

ورود ترافیک هوشمند به وب سایت شما باعث بهبود سئو و رتبه سایت شما خواهد شد. موضوع مهمی که بدانید این است که کاربرانی که وارد وب سایت شما از طریق مشاهده تبلیغات می‌شوند، در واقع این مخاطبین مشتریان بالقوه شما هستند، در نتیجه تبدیل کردن آن‌ها به مشتریان بالفعل فرایند سختی نخواهد بود.

نقاط ضعف افیلیت مارکتینگ

پس از بررسی نقاط قوت سیستم افیلیت مارکتینگ، باید به این نکته اشاره کرد که در روش بازاریابی همکاری در فروش، مثل تمامی روش‌های مختلف بازاریابی شاهد معایبی نیز هستیم که از مهم‌ترین این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نداشتن کنترل کامل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید بدانید این است که روش همکاری در فروش به شیوه‌ای است که هیچ یک از طرف‌های این روش بازاریابی، کنترلی بر روی فضای به وجود آمده ندارند.

به عنوان مثال تبلیغ دهنده نمی‌تواند درک کاملی از عملکرد وب سایت واسط داشته باشد و همچنین وب سایت واسط نیز کنترلی بر روی نوع تبلیغات نخواهد داشت.

این موضوع باعث می‌شود تا هر دو طرف بتوانند با انجام فرآیندهای مختلف بازدهی خود را نسبت به طرف دیگر بیشتر کنند. البته می‌توان تعادلی در این بین به وجود دارد اما نکته بسیار مهم این است که دو طرف این روش بازاریابی باید علاقه مند به وجود آمدن این تعادل باشند.

نداشتن تضمین برای رسیدن به هدف

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که مثل اکثر روش‌های تبلیغاتی، هیچ تضمینی برای شما وجود ندارد که بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید. البته انجام فرآیندهای گوناگون می‌تواند به شما کمک کند تا شانس موفقیت خود را افزایش دهیم.

به عنوان مثال بستن قرارداد خوب با یک وب سایت، انتخاب وب سایتی که در راستای فروشگاه شما باشد و اکثر کاربران آن مشتریان بالقوه شما نیز باشند، تعامل مستمر با وب سایت واسط و… باعث می‌شود تا شما بتوانید شانس موفقیت خود را در این روش به طرز چشمگیری افزایش دهید.

روش‌های کسب درآمد از همکاری در فروش

روش‌های مختلفی برای پرداخت کمیسیون همکاری در فروش وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرداخت به ازاء هر عمل

در این روش وب سایت تبلیغ دهنده می‌تواند عملی را به عنوان فرایند مورد نظر خود مشخص کند. به عنوان مثال تنها در صورتی پورسانت سایت واسط را پرداخت کند که کاربر اقدام به خرید محصول خاصی کند. خود این روش نیز به طبقه بندی‌هایی مثل پرداخت به ازاء هر فروش و یا پرداخت به ازاء هر لید تقسیم می‌شود.

پرداخت بر اساس نمایش آگهی

روش دیگر همکاری در فروش، پرداخت بر اساس نمایش آگهی است. در واقع در این روش وب سایت تبلیغ دهنده مشخص می‌کند که به ازاء قرار دادن تبلیغات خود در یک سایت چه میزان حاضر است که کمیسیون پرداخت کند. البته می‌توان پرداخت به ازاء نمایش آگهی را به شیوه‌های مختلفی بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و… نیز محاسبه کرد.

پرداخت به ازاء کلیک

شیوه دیگر پرداخت پورسانت در سیستم همکاری در فروش، پرداخت به ازاء هر کلیک است. در این روش به ازاء هر بار که یک کاربر منحصر به فرد بر روی لینک وب سایت کلیک می‌کند، وب سایت تبلیغ دهنده باید مبلغی را به وب سایت واسطه پرداخت کند. این روش امروزه محبوبیت بسیار زیادی دارد.

برای افزایش درآمد از همکاری در فروش حتما باید موارد زیر را به خوبی رعایت کنید :

نتیجه گیری

در این مطلب نگاهی به روش بازاریابی افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش انداخته و در رابطه با این روش، مزایا و معایب آن و شیوه‌های مختلف انجام فرآیندهای مربوط به آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک کند تا دید بسیار خوبی در رابطه با افیلیت مارکتینگ به دست آورده و بتواند این شیوه بازاریابی را برای کسب و کار خود نیز مورد استفاده قرار دهید.

مرتضی افضلی

مرتضی افضلی

این روزها دیگر نیاز نیست کلی هزینه‌ی اجاره‌ی مغازه بدهید. با دنیای کسب‌وکار اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ می‌توانیم کسب درامد داشته باشیم و من در مجموعه‌ی کدپز در این راه همراه شما هستم.

تا کنون 264 نفر در کدپز ثبت نام کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید