Bootstrap چیست و چه کاربردی در ریسپانسیو (وانکشگرا) کردن سایت دارد ؟

Bootstrap چیست و چه کاربردی در ریسپانسیو (وانکشگرا) کردن سایت دارد ؟

Bootstrap چیست و چه کاربردی دارد و چگونه نصب بوت استرپ را به درستی انجام دهیم.

مقدمه

بوت استرپ یک ابزار ضروری برای توسعه دهندگان وب است.

شاید شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که فقط می دانند که Bootstrap یک ابزار مفید است.

بله مفید است، اما چرا از آن استفاده می شود، و واقعا چگونه به توسعه دهندگان وب کمک می کند؟

ما در این مقاله از Bootstrap قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم و البته که نحوه استفاده از آن را کامل شرح خواهیم داد و به بررسی مزایا و معایب آن می پردازیم. همچنین نیم نگاهی به تاریخچه آن خواهیم انداخت.

 Bootstrap چیست ؟

شما در بوت استرپ با یک مجموعه ی عظیم روبه رو هستید که یک سری از کد های Html , Css و JavaScript قرار داده شده اند. با استفاده از این کدها و کمک گرفتن از آن ها شما می توانید پروژه ی خود را تکمیل کنید و البته به تولید صفحات responsive بپردازید.

 تاریخچه Bootstrap

بوت استرپ در ابتدا توسط Mark Otto  و Jacob Thornton  ساخته شد که در توییتر کار می کردند. بنابراین ابتدا پروژه توییتر بود و توییتر Bootstrap نامیده می شد. در آگوست سال ۲۰۱۱ توییتر اولین نسخه بوت ‌استرپ را به صورت متن‌باز منتشر کرد.

مزایا Bootstrap

یکی از مهم ترین دلایلی که طراحان وب سایت را به سمت بوت استرپ سوق می دهد ساختار جدول بندی ساده و طراحی ریسپانسیو صفحات می باشد. همچنین این قالب های طراحی شده با همه ی مروگر ها سازگاری دارند.

از دیگر دلایل استفاده ی کاربران از بوت استرپ می توان به این اشاره کرد که سرعت طراحی یک قالب با استفاده از کد های آماده افزایش پیدا میکند.

 معایب Bootstrap

یکی از مهمترین ایرادات بوت استرپ آن است که المان های گوناگون آن همیشه براساس استانداردهای طراحی وب و بهینه سازی نیستند. درنتیجه سایت شما سنگین خواهد شد و زمان بیشتری برای لود شدن آن نیاز است. همچنین این را درنظر داشته باشید که با کپی برداری هرگز طراح خلاقی نخواهید شد. زیرا به دلیل محدود بودن بوت استرپ، شما یک سری از کارهایی که در ذهن شما حضور دارد، را نمی توانید پیاده کنید. که این باعث می شود در آینده تعداد زیادی از سایت ها شبیه هم شوند.

حال باید از آن استفاده کرد یا نه؟؟

جواب ما این است که با هوشمندی کامل می توان از آن استفاده کرد و تا حدی آن را اختصاصی کنیم. و می توان با آن سرعت کار خودمان را افزایش دهیم.

پس به قسمت بعد توجه نمایید.

نحوه ی استفاده و نصب بوت استرپ

استفاده از بوت استرپ کاملا رایگان می باشد. کافیست به سایت getbootstrap.com رفته و فریم ورک بوت استرپ را دانلود کنید پس از دانلود باید فایل bootstrap.min.css را از فولدر css و bootstrap.min.js را از فولدر js به صفحه ای که قصد دارید در آن از بوت استرپ استفاده کنید متصل (attach) کنید. همچنین کتابخانه جی کوئری نیز باید متصل باشد.

همچنین راه دیگری که در نصب بوت استرپ به شما عزیزان کمک میکند این است که شما کد های زیر را داخل فایل پروژه ی خود اضافه کنید. در مرحله ی اول کد زیر را بین تگ head سند html خود قرار دهید.

پس از افزودن قطعه کد بالا در انتهای سند html خود قبل از تگ بسته ی body کافی است کدهای زیر را هم قرار دهید تا بوت استرپ نصب شود.

به همین سادگی در چند قدم کوتاه شما توانستید بوت استرپ را نصب کنید!

برچسب ها : Bootstrap، Bootstrap 3

دیدگاه تازه ای بنویسید