آموزش ساخت استودیو خانگی در کمتر از 30 دقیقه

خانه » مقالات اموزشی » آموزش ویدیویی » آموزش ساخت استودیو خانگی در کمتر از 30 دقیقه
آموزش ساخت استودیو خانگی

نویسنده:

مرتضی افضلی

Statistics-rafiki

تعداد بازدید:

Calendar-amico (2)

تاریخ به‌روزرسانی:

۱۳۹۹-۱۱-۲۱

Work time-rafiki

زمان مطالعه:

9 دقیقه

داشتن یک استودیو خانگی مزایای زیادی دارد ، اگر صاحب یک کسب و کار کوچک یا متوسط باشید در هزینه های شما بسیار صرفه جویی می کند ، اگر شما یک فرد علاقمند به کار باشید داشتن تجهیزات استیدیویی به شما کمک می کند تا با استفاده از تجهیزاتی که دارید کسب درآمد کنید.

کاربرد های مختلف استودیو خانگی

شما با داشتن یک استودیو خانگی می توانید موارد زیر را به سادگی انجام دهید :

 • عکاسی صنعتی ( عکاسی محصولات )
 • عکاسی از افراد ( اتلیه خانگی )
 • فیلمبرداری از محصولات
 • فیلمبرداری از اشخاص برای تولید محتوا
 • و …..

کاربرد های فراوانی از استودیو می توانید داشته باشید بستگی به شما و توانایی شما دارد.

این عکس ها و ویدیوی ها در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می توانند به عنوان محتوا باشند ، برای نحوه ی کار با اینستاگرام می توانید از آموزش کار با اینستاگرام استفاده کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استودیو خانگی شامل موارد زیر است :

 • گوشی موبایل
 • لامپ
 • مقوا
 • پارچه سبز یا آبی
 • لوله پلاستیکی و اتصالات پلاستیکی
 • نگه دارنده گوشی ( ترجیحا نگه دارنده منوپد )

به همین سادگی با مواردی که در بالا ذکر شد شما میتوانید ، سافت باکس ، جعبه عکاسی محصول ، سه پایه دوربین ، سه پایه نور پردازی ، سه پایه و ….. برای استودیو خود بسازید در ادامه مقاله توضیحات کاملتر راجع به استودیو خانگی داده می شود.

تجهیزات خانگی یا خریدن تجهیزات استدیو ، مسئله این است!

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که من حتما باید تجهیزات حرفه ای خریداری کنم ، پشت پرده تجهیزات شما و به نمایش گذاشتن آن یک چیز اختیاری است . مهمترین عامل نحوه ی استفاده ی شما و نوع خروجی است که از تجهیزات به افراد نشان می دهید.

استودیوی آماده با تجهیزات آماده قابل خرید
استودیوی آماده با تجهیزات آماده قابل خرید

اگر بخواهید تجهیزات استودیوی ذکر شده را خریداری کنید در کمترین حالت بالای 15 الی 20 میلیون نیاز به هزینه دارید ، در صورتی که با ابزارهای ساده ای که ذکر شده با کمتر از 1 میلیون تومان می توانید ابزارهای حرفه ای خود را درست کنید.

ایا استفاده کردن از میکروفن الزامی است ؟

برای بسیاری از افراد این مسئله پیش می آید که حتما باید میکروفن داشته باشم یا نه ؟ شما اگر محیطی ارام و دور از سر و صدا داشته باشید گاها استفاده کردن از میکروفن گوشی یا دوربین جواب کار شما را می دهد .

فاصله فرد تا دوربین هم یکی از پارامتر های مهم است ، در صورتی که دوربین به شخص نزدیک باشد بدون نیاز به میکروفن می توانید ویدیویی با کیفیت بالا بسازید.

اگر محیط شما دارای سر و صدا باشد می توانید بسته به نوع کاربردی که نیاز دارید از انواع مختلف میکروفن ها استفاده کنید ، ساده ترین و ارزان ترین میکروفنی که می توانید داشته باشید ، میکروفن بویا by-m1 هست که حدود 450 الی 500 هزارتومان قیمت دارد ، میکروفن های حرفه ای سیم دار و بی سیم دیگری در بازار وجود دارد که هزینه هایی به مراتب بالاتر دارند.

میکروفن یقه ای بویا
میکروفن یقه ای بویا

میکروفن استودیو خانگی

برای انواع استودیو بسته به نوع استودیو میکروفن وجود دارد. ارمانگرایی برای استفاده از میکروفن و …. می تواند کار شما را خراب کند.

بهترین گزینه شروع کردن با تجهیزات پایه است . بعد از رسیدن به هدف های کوچک یا بزرگ بسته به درآمدی که از این راه کسب کرده اید می توانید تجهیزات خود را بیشتر کنید.

برای تدوین ویدیوها چه ابزاری لازم است ؟

اگر در سال 94 به قبل بودیم الزام به استفاده از کامپیوتر داشتید اما امروزه همان گوشی هوشمندی که فیلمبرداری انجام دادید یا عکاسی کردید تمام قابلیت های تدوین ویدیوها و یا عکس های شما را دارد . در بسیاری از موارد خروجی با کیفیت تر از نرم افزارهای کامپیوتری و سریعتر نسبت به نرم افزارهای کامپیوتری را می توانید در اپلیکیشن های مختلف اندروید و IOS داشته باشید.

آرمانگرا بودن در این بخش باعث کندی پیشرفت شما می شود ، برای شروع و برای ارتقا دادن خود کافی است از تمام تجهیزاتی که در دست دارید به درستی استفاده کنید.

سیستم هایی که برای تدوین ویدیوها استفاده می شود معمولا سیستم های خانگی است و هزینه های بالایی دارند . شما با توجه به شرایط از گوشی هوشمندی که دارید می توانید استفاده کنید و در صورتی که از همین استدیو کسب درآمد داشتید ابزار و تجهیزات خود را ارتقا دهید.

سافت باکس یا نور محیطی

برای بسیاری از عکاسی ها و فیلمبرداری ها بسته به نور محیطی ، محدود به ساعات خاصی می شویم ، در صورتی که بخواهیم محدودیت را رفع کنیم و کنترل کاملی بر سایه ها و میزان روشنایی محیط استودیو خود داشته باشیم کافی است از سافت باکس استفاده کنیم ، نحوه ی درست کرد سافت باکس در ویدیوی انتهای صفحه قرار گرفته است.

سافت باکس
سافت باکس

پرده سبز یا پرده کروماکی

پرده کروماکی می تواند شامل پارچه باشد ، صرفا کلیدی ترین نکته در پرده کروماکی رنگ آن است ، کافی است از رنگی استفاده کنید که در ویدیوی شما وجود نداشته باشد ، برای مثال اگر از پارچه مشکی استفاده کنید در هنگاه حذف کردن پارچه مشکی موهای شما ، گاها رنگ چشم ها و تمامی مواردی که از رنگ مشکی استفاده شده است حذف می شود.

برای جلوگیری از حذف شدن معمولا از رنگ های سبز صدری برای فیلمبرداری های کم تحرک و با گوشی های هوشمند استفاده می شود از رنگ آبی پر رنگ برای ویدیوهایی که تحرک بالاتری دارید و جنب و جوش بیشتری دارید .

برای عکاسی از فرد هم رنگ پس زمینه می تواند تاثیر زیادی نداشته باشد ولی در عکاسی صنعتی از محصولات قالبا از رنگ سفید استفاده می شود.

پرده کروماکی
پرده کروماکی

ساخت جعبه عکاسی محصولات

همانطور که برای فیلمبرداری از پرده سبز استفاده می کنیم ، میتوانیم کنترل کاملی بر روی عکاسی از محصولات خود داشته باشیم ، بسته به ابعاد محصول می توانیم یک کارتن کوچک یا بزرگ انتخاب کنیم و بسته به ابعاد محصول نوع نور پردازی نیز عوض می شود.

در ویدیوی انتهای صفحه به سادگی با مقوا و یک کارتن به شما آموزش ساخت جعبه عکاسی محصولات را داده ایم.

جعبه عکاسی
جعبه عکاسی

سه پایه دوربین یا سافت باکس

نگه داری دوربین یا سافت باکس در ارتفاع مناسب یکی از نکات مهم است اگر شما قصد دارید تا سه پایه های آماده در بازار را خریداری کنید ، برای نگه داری پرده سبز دو سه پایه ، برای سافت باکس ها به تعدادی که سافت باکس دارید و برای دوربین هم به تعداد دوربین سه پایه نیاز دارید.

ساخت سه پایه یکی از ساده ترین موارد است که در ویدیوی انتهای صفحه به شما آموزش داده ایم.

لرزشگیر دوربین

فیلمبرداری هایی که در حال حرکت است گاها دارای لرزش های فراوانی است ، لرزشگیر های دوربین به شما کمک می کند تا بخش عمده ای از لرزشی که تصویر شما دارد را حذف کنید .

هرچه محیط فیلمبرداری شما مجهزتر باشد کار تدیون شما ساده تر است به این دلیل که نیاز به اصلاح خیلی از موارد نخواهید داشت.

لرزشگیر دوربین
لرزشگیر دوربین

حذف لرزش از فیلم ها با افکت های مختلف قابل اجراست اما بهترین حالت اینجاست که قبل از فیلمبرداری تجهیزات خود را آماده کنید تا نیازی به اصلاح بعد از فیلمبرداری نداشته باشید.

هرچه فرآیند تهیه فیلم به تولید خروجی نهایی نزدیکتر باشد می توانید تعداد کار بیشتری در بازه زمانی کمتری داشته باشید.

در ویدیوی پایین نیز نحوه ی ساخت یک لرزشگیر برای دوربین را به شما آموزش داده ایم.

ویدیوی آموزشی ساخت استودیو خانگی

آموزش های بیشتر در پیج اینستاگرامی کدپز برای شما عزیزان قرار میگیرد.

مرتضی افضلی

مرتضی افضلی

این روزها دیگر نیاز نیست کلی هزینه‌ی اجاره‌ی مغازه بدهید. با دنیای کسب‌وکار اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ می‌توانیم کسب درامد داشته باشیم و من در مجموعه‌ی کدپز در این راه همراه شما هستم.

تا کنون 264 نفر در کدپز ثبت نام کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید