Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
html 5 چیست و تفاوت html 5 با نسخه های پیشین

نویسنده:

سجاد حسین زاده

Statistics-rafiki

تعداد بازدید:

3943

Calendar-amico (2)

تاریخ انتشار:

1399-02-18

Work time-rafiki

زمان تقریبی مطالعه:

5 دقیقه

Html 5 و نسخه های پیشین

مقدمه : تاریخچه ی زبان Html

پایه و اساس صفحات web  بر اساس کد هایی است که در زبان Html  پایه گذاری میشود. این زبان در واقع یک نوع زبان نشانه‌گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب می باشد. Html 5 مخفف عبارت Hypertext Markup Language است. در واقع می توان گفت که این زبان هسته ی اصلی کار می باشد و زبان هایی نظیر PHP , Css , JavaScript و … همگی به نوعی به html   مربوط می شوند تا بتوانند صفحات web را تشکیل دهند.

آقای تیم برنرز – لی (Tim Berners-Lee) مخترع شبکه جهانی وب ایده ی برنامه نویسی خود را که همان Html می باشد در سال ۱۹۹۱، به دور از انتظارات در آزمایشگاه قاره اروپا در ژنو مطرح نمود. مکانی که فیزیک دانان سراسر دنیا اطللاعات و یافته های خود را به اشتراک می گذارند.

تیم برنرز - لی (Tim Berners-Lee)

در این نوشته به طور کلی نسخه های مختلف Html را زیر ذربین کدپز خواهیم برد :

اولین نسخه از Html، بدون شماره ی نسخه بود و تنها با نام Html  آن را میشناختند. این نسخه در سال ۱۹۹۱ که مربوط به صفحات وب ساده  بود، مورد استفاده قرار میگرفت.

HTML 2.0: اولین حالت استاندارد در سال ۱۹۹۵ عرضه شد.

HTML 3.2: این نسخه از Html پیشنهاد کنسرسیوم جهانی وب (W3C) در سال ۱۹۹۷ بود .

HTML 4.0: در همون سال ها به دلیل برخی مشکلات این نسخه ارائه شد.

HTML 4.01: در این نسخه تنظیماتی بیشتر برای مالتی مدیا اضافی شد. امکاناتی برای بهتر اجراء کردن Css و همچنین اسنادی که دسترسی آن ها برای کاربران غیر ممکن بود.

XHTML 1.0: این نسخه که در سال ۲۰۰۰ مورد استفاده قرار میگرفت ، ویژگی های جدید کم نداشت و دست طراحان وب به مراتب بازتر شد تا وب سایت های بهتری به نمایش بگذارند.

HTML5: در سال ۲۰۰۹ با توجه به استقبالی که دنیا از نسخه  Html 5.0 کرد سازمان W3C نسخه XHTML 2.0 رو کنار گذاشت و توسعه اون رو متوقف کرد و تمرکز خودش رو روی نسخه Html 5.0 گذاشت. و در حال حاضر هم در سال ۲۰۱۴ نسخه Html 5.0 هنوز هم در حال پیشرفت هست و تگ ها و قوانین بیشتری به اون اضافه میشه.

حال، یکسری تفاوت های اساسی مابین Html و Html 5 را بررسی خواهیم کرد.

در کل میتوان گفت Html 5 قوی تر و همچنین راحت تر از Html 4 است. که شامل تگ هایی نظیر<header>, <footer>, <nav>, <audio>, <video>, <main> و غیره میباشد.

ساختار Html

در جدول زیر ما تمام اصطلاحات اساسی مربوط به HTML و HTML5 را توصیف می کنیم.

تفاوت Html 5 و نسخه های پیشین

توضیحات بیشتر را در سایت w3schools.com و hostinger.com میتوانید ملاحظه نمایید .

سجاد حسین زاده

سجاد حسین زاده

سجاد حسین زاده هستم متولد کرج, بنده از سال ۹۴ سابقه حضور در حوزه وب را دارم. و روزبه‌روز در حال رشد و ارتقای خودم تو این زمینه هستم. از علایقم که بخوام به گم: خب واضحه که عاشق کدنویسی هستم. و همچنین من از معدود افراد برنامه‌نویس ورزشکار هم به‌حساب میام.

تا کنون 56 نفر در کدپز ثبت نام کرده اند.

4 پاسخ به "html 5 چیست و تفاوت html 5 با نسخه های پیشین"

  1. بسیار عالی به امید پیشرفت روزافزون شماا

  2. پست عالی بود لطفا مطالب سایتتون رو یک مقدار سریعتر اپدیت کنید چند روزی میشه که داخل سایتتون میام و از مطالب و کارتون خیلی خوشم اومده با ارزوی موفقیت برای شما گروه پر انرژی

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *